LEED Sertifikası Nedir?

LEED (Leadership in Energy and Efficiency Design / Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik), Amerika Birleşik Devletleri Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş çevreye duyarlı yapı sertifikasıdır. Bugün LEED, dünyada en yaygın, en güvenilir ve en geçerli “Yeşil Bina Sertifika Sistemi”dir. Amacı, insana ve doğaya saygılı yeşil binalar ve yerleşkeler yaratarak dünyamızın daha yaşanabilir olmasını sağlamaktır. Gönüllü bir sertifika sistemi olan “Yeşil Bina Derecelendirme Sistemi” ile yapılarda ölçülebilir oranlarda verimliliğin arttığı bilimsel verilerle ortaya konmuştur.

AKA PROJE olarak LEED sertifikası alacak binaların mekanik tesisat projelerini LEED kriterlerine uygun şekilde hazırlamaktayız. Hazırlamış olduğumuz “Ataköy Yüzme havuzu ve Kapm Eğitim Merkezi” projemiz GOLD sertifika almıştır.

 

LEED Sertifika Seviyeleri

LEED Sertifikası Seviyeleri

LEED Sertifikası yapılan başvuru üzerine GBCI tarafından verilmektedir.

LEED Sertifikası Nasıl Alınır?

LEED sertifikasına, kayıt ve sertifika ücretlerini ödenmesi ve derecelendirme sisteminin gerekliliklerinin sağlandığını gösterir belgelerin ilgili makamlara sunulması ve kabul edilmesi suretiyle sahip olunur.

Bir binanın her bir kategoride elde ettiği puanları belirlemek üzere; sertifika için başvuran binalar, LEED metodolojisi veya daha sıkı hükümlere sahip ASHRAE/ ANSI/IESNA veya yerel kanunlarca belirlenen teorik altyapı ile karşılaştırılırlar. Başvuru inceleme ve sertifikasyon süreci, proje takımları ile GBCI inceleyicileri arasında yazışma ve iletişim imkanı sunan web-tabanlı LEED Online’ da yürütülür.

Sertifika yalnız, projenin LEED gerekliliklerine yönelik üçüncü taraf onayından sorumlu olan GBCI tarafından verilebilir.

LEED Sertifikasının Avantajları

LEED sertifikası binaların kanun ve yönetmeliklerden daha öteye gidilerek tasarlanmasını sağlar. Bu sayede binalar daha enerji verimli, suyu daha tasarruflu kullanan, çevreye daha az zarar veren ve daha sağlıklı yaşanabilir mekanlar olurlar.  Ayrıca LEED sertifikası, binanın uluslararası platformlarda tanınmasını, değerinin artmasını ve binayı yapan şirket ve kurumların prestij kazanmasını sağlar.

LEED sertifikası aşağıdaki bina tipleri için alınabilmektedir:

  • Yeni Binalar ve Büyük Renovasyonlar (New Construction and Major Renovations): Tüm iç mekanları dahil, sıfırdan inşa edilecek olan ticari binalar ve/veya  yüksek katlı (4-6 katın üzerinde) konut binalarının  yeni inşaatları veya büyük renovasyonları için uygun olan LEED değerlendirme sistemidir.
  • Mevcut Binalar (Existing Buildings): İnşaatı tamamlanmış tüm mevcut bina tipleri (evler hariç) bu kategori altında değerlendirilebilir. Mevcut binalar kategorisi binaların daha çok operasyon ve bakımını içeren kriterlere yer vermektedir. Dolayısıyla, çoğunlukla ek yatırım maliyeti gerektirmeden operasyonel konuların çevre dostu prosedürler çerçevesinde yapılması ile sertifika alınabilmektedir.
  • Çekirdek ve Kabuk (Core & Shell): Proje kapsamında sadece çekirdek ve kabuk bölümleri ile ortak alanları içeren projelerin de çevresel performanslarının değerlendirilebilmesi için geliştirilmiş sistemdir. Özellikle iç mekanların inşaatının kiracıya veya satın alana bırakıldığı ticaret merkezleri, ofisler ve alışveriş merkezleri bu kategoriye girmektedir.
  • Mağazalar (Retail): Bu kategori altında  bankalar, restoranlar, supermarketler, giyim, elektronik v.b. mağazalar tek ya da zincir olarak değerlendirilebilmektedir. Bu tip mağazalar /zincirler eğer tek bir bina ise LEED Retail-NC  ya da bir alışveriş merkezi içerisinde ise LEED Retail-CI olarak değerlendirilebilir.
  • Kurumsal İç Mekanlar (Commercial Interiors): Mağazalar haricinde kalan iç mekan projelerini kapsayan LEED kategorisidir. Özellikle çekirdek ve kabuk olarak yapılmış binalardaki ofis iç mekan projeleri için çok ideal bir sistemdir. Çabuk  uygulanabilir kapsamı ve  çevresel performansa direk etkileri olduğu  için Türkiye’de ve dünya da birçok iç mekan ofis projesi tarafından tercih edilmektedir.
  • Evler (Homes): 6 kata kadar olan tüm konut binaları bu kategori altında değerlendirilebilirler.  4-6 kat arası olan konutlar aynı zamanda LEED Yeni Binalar altında da değerlendirilebilir. Bu kategorinin içinde özellikle konut tipi evlerde sürdürülebilirlik ve insan sağlığı/konforu adına dikkat edilmesi gereken konulara önem verilmiştir. Ticari binalar için geliştirilmiş sistemlere göre farklı kriterler içermektedir. Bu sistemde diğer sistemlerden farklı olarak  USGBC tarafından yetkilendirilmiş denetçiler “ Green Rater” lar denetleme görevini yapmaktadır.
  • Okullar (Schools): K12 denilen anaokulundan liseye kadar öğretimi kapsayan okul binalarının yeni inşaatı ve/veya büyük renovasyonları için uygun olan değerlendirme sistemidir.
  • Sağlık Merkezleri (Healthcare): Bu sistem dahilinde tüm hastane, hasta bakım merkezi, özel / uzun süreli bakım merkezleri ve huzurevleri değerlendirilebilir.
0